לעזור לגולני בכל דרך אפשרית

כנס היסוד של עמותת גולני המתחדשת (העמותה הוקמה רשמית בשנת 1984 ונוהלה על-ידי אל"מ במיל. יום-טוב חזן), התקיים באולם דובדבן של טרמינל 1 בנמל התעופה בן-גוריון ב-17 בדצמבר 2014. למקום הגיעו למעלה מ-100 לוחמים לשעבר של חטיבת גולני: מח"טים, מג"דים, מפקדים ונגדים ששירתו בחטיבה לאורך כל שנות קיומה, כולם קשורים בנימי נפשם לגולני, רוצים לעזור לחטיבה בכל דרך, לסייע לחייליה הסדירים, להעמיק את מורשת גולני, להושיט עזרה לחיילים בודדים ולחיילים המגיעים ממשפחות מצוקה, ולהקדיש זמן למשפחות שכולות המחפשות אוזן קשבת וכתף תומכת. זה היה מפגש מרגש ועמוס זכרונות.

האירוע התקיים בא' חנוכה תשע"ה, ושלושה גולנצ'יקים התכבדו בהדלקת נר שני: אלעד פלד (מח"ט גולני 1958-1960), אורי שגיא (מח"ט גולני 1976-77) ורב-נגד גדודי אפרים כדורי (גדודים 13 ו-51, 1970-2002).

בירך על הנרות מג"ד 12, סגן אלוף שי סימן טוב, שנפצע קשה במבצע 'צוק איתן'. סימן טוב, בן 36, נשוי ואב לשני ילדים, נפגע במהלך פעילות מבצעית בשכונה סג'עייה. המג"ד וחייליו עסקו בפעילות לחשיפת מנהרות של החמאס, כאשר קיר בטון התמוטט עליהם. קורת בטון כבדה נחתה על ראשו וגבו של סימן טוב, גרמה לו לפציעה קשה בעמוד השדרה הצווארי והותירה אותו משותק ברגליו ובידיו.

הוא אושפז תחילה בבית החולים סורוקה בבאר-שבע, אך כעבור זמן קצר הועבר להמשך טיפול במרכז הרפואי שיבא, תל-השומר. צוות רב-מקצועי של השיקום – רופאים, אחיות, מקצועות פארה-רפואיים רבים הכוללים ריפוי בעיסוק, קלינאי תקשורת, פסיכולוגים המעניקים תמיכה נפשית, פיזיותרפיסטים, אנשי הבריכה הטיפולית מומחי ההידרותרפיה, עובדים סוציאליים ועוד – כולם נרתמו למלאכה, עטפו את שי במקצועיות ובאהבה וגמרו אומר להוציא מן הכוח אל הפועל את האמירות האופטימיות שהשמיע למן הרגע הראשון שהחל לנשום בכוחות עצמו ולדבר. בשוכבו ללא תנועה, ראשו נתון בסד והוא מבין היטב את חומרת פציעתו, הישיר שי מבט לאשתו דניאלה ואמר: "גם אם יש אחוז אחד בלבד שמהפציעה הזו אני אצא על הרגליים ובמדים – אני אהיה באחוז הזה".

אז, כשנאמרו הדברים, זה נשמע דמיוני, כמעט הזוי, אבל בחלוף פחות מארבעה חודשים שי כבר מזיז אצבעות, בעיקר בגפיים תחתונות, רוכב על תלת-אופן וגם עומד על רגליו. הצוותים של שיבא, ובראשם מנהל בית החולים, פרופ' זאב רוטשטיין, התרגשו עד דמעות מן הנחישות, האמונה, הכוח והעוצמה הטמונים בשי סימן טוב. גם באולם דובדבן בטרמינל 1 בבן-גוריון התקשו ותיקי גולני להסתיר את התרגשותם נוכח דבריו האופטימיים של שי והחיוך שלא מש משפתיו.

יו"ר העמותה, גבי אופיר (מח"ט גולני 1986-88) פירט את מטרות העמותה ויעדיה ושיגר בשם הנוכחים ברכת החלמה מהירה לכל פצועי צה"ל שעדיין מאושפזים או מטופלים בבתי חולים ברחבי הארץ.

מח"ט גולני, אל"מ רסאן עליאן, הירצה על פעילות החטיבה ב'צוק איתן' והודה לנוכחים בחום על עצם הקמת העמותה ועל נכונות ותיקי החטיבה להטות שכם ולעזור לגולני במעשים ובתרומות.

את האולם והכיבוד תרם לערב הזה מנכ"ל נמל התעופה בן-גוריון, שמואל זכאי (מח"ט גולני 1999-2001); את היין לערב הזה תרם אורי שקד; ליאת גברון היתה הרוח החיה בארגון הערב על כל היבטיו; אבי בטלהיים היה מנחה האירוע.

חזרה לעמוד הבית

כנס היסוד (1)

כנס היסוד (2)

כנס היסוד