מ"שואה לתקומה" מסע ותיקי גולני בבודפשט הונגריה

בתקופה שבין ראש השנה תשע"ח ליום כיפור –"בין כסה לעשור", ציינו וותיקי גולני במסע ייחודי של חשבון נפש בבודפשט הונגריה ובכיבוד של יהודה גולן (אשפלד),יליד המקום בשנת 1931 אשר חווה כנער עם משפחתו את השואה .
בקבוצה שמנתה כ- 30 חברים/ות  השתתפו יוצאי ויוצאות גולני עם בני ובנות הזוג.
שלא נקדים את המאוחר, קצת על יהודה גולן:
עלה לארץ ישראל ב-1946 במסגרת עליית הנוער, נעצר על ידי הבריטים והושם במחנה המעצר בעתלית, לאחר שחרורו התחנך בכפר הנוער בן שמן.

ב-1947 הצטרף להכשרה מגויסת יגור, במלחמת העצמאות השתתף בקרבות על הכפר בן שמן. בהמשך הצטרף לפלמ"ח ושירת בחטיבת יפתח. במהלך מבצע דני נפצע בקרב על ח'דיתה. לאחר הקמת צה"ל שירת בחטיבת גולני כקצין מודיעין, קצין מבצעים ומפקד פלוגה בגדוד 51. במלחמת סיני שירת כמפקד סיירת גולני. בהמשך שירת כמפקד פלוגת קורס המ"כים של החטיבה ובשנת 1960הוביל את לוחמיה במבצע חרגולפעולת תגמול בכפר הסורי תאופיק. בשנים 1962 עד 1965 פיקד על גדוד 13 .

ב-1970 מונה למפקד חטיבת גולני, תחת פיקודו ביצעו יחידות החטיבה פשיטות כנגד יעדי מחבלים בגיזרת הפתחלנד בדרום לבנון. ב-1972מונה למפקד בית-הספר לחי"ר )בה"ד 3 ( ובמלחמת יום הכיפורים פיקד על חטיבה 5. אחר כך מונה לראש מטה פיקוד המרכז. בהמשך עבר הסבה לשריון ושירת כמפקד אוגדה בפיקוד. היה יועץ צבאי בסינגפור במשך שלוש שנים ופיקד על צוות ההקמה של תשתית צבא סינגפור. השתחרר מצה"ל בדרגת תת-אלוף (מקור ויקיפדיה).
לאחר שחרורו שימש כמנכ"ל במפעלי תעשייה "קיסריה גלנויט" בבריטניה. חבר במועצה לשלום ולביטחון ופעיל מטעמה בנושאים הקשורים לגדר ההפרדה.
את המסע הדריך וניווט יהודה בשיחת פתיחה בבית הכנסת הגדול, בהמשך ביקור בבית ועד הקהילה, אתר וולנברג וטיול רגלי בגטו תוך ביקור בבית שיהודה גדל ,בבית סבתו ובני משפחתו.
יהודה חלק אתנו את המשא הכבד שהיה מוטל עליו כנער שהתחפש לנוצרי ודאג לצורכי המשפחה.
ביקרנו בבית הספר בו הוא למד ובבית כנסת Bethelen Gabor  ,הרגע המרגש בו לא נשארה אף עין יבשה כאשר יהודה תיאר את היום בו הוא עלה לתורה בבר-מצווה שלו, ביום בו פלשו הגרמנים להונגריה, 19 מרץ 1944.המושב של אביו עם שמו קיים עד היום.
ביקור קצר בכיכר הגיבורים עם "אנדרטת המילניום", קבר החייל האלמוני ומצדדיה נפרשת קשת של פסלי הגיבורים.

בביקור ב"בית הזכוכית" אשר נבנה בשנות ה-30 על ידי משפחת וייס, שימש המפעל למוצרי זכוכית, חזית הבית מצופה בזכוכית. בזמן המלחמה עם הטלת הגזרות על יהודי בודפשט נסגר המפעל ובמחצית 1944 כשהתחילה שואת יהודי הונגריה, דאגה משפחת וייס עם דיפלומט שוויצרי קרל לוץ להפוך את הבית לצירות שוויצרית, מקום ששימש מוקד הצלה ליהדות הונגריה. בבית התקיים זיוף תעודות חסות שווייצרית ליהודים.
יהודה דאג לקבל עבור משפחתו תעודות כאלו והמשפחה הועברה למקום בטוח יותר.

למדנו על "צלב החץ" מפלגה פרו נאצית, גזענית ואנטישמית שפעלה בהונגריה בתקופת מלחמת העולם השנייה. הם ביצעו פרעות ביהודים והצעידו עשרות אלפים במצעדי מוות, יהודה סיפר איך הצליח להציל את סבתו מצעדת מוות כזאת תוך שהוא משחד את אחד השומרים.

אנדרטת הנעליים אשר הוקמה בשנת 2005 על גדות נהר הדנובה, האנדרטה מנציחה את אלפי היהודים שנרצחו בידי גדודי צלב החץ לאחר שנורו והושלכו למי הנהר.

שואת יהודי הונגריה התרחשה בין מאי-יולי 1944 ונרצחו בה 564,500 יהודים.

במסע הזה למדנו להכיר את הרקע המיוחד של יהודה גולן ולכולנו הפכו האותיות הכתובות לאנשים אירועים ומאורעות.

הכרנו את אחד הלוחמים עזי הלב הנלחמים על הצלת חיי משפחתם ,מגיע לישראל והוא לוחם אמיץ ועתיר קרבות.
זה היה גם מפגש נדיר של שישה מפקדי חטיבת גולני לשעבר:

תא"ל מנו הרט (1982), תא"ל צבי פולג (1984), תא"ל יהודה גולן (1970), אלוף אורי שגיא (1976), אלוף אילן בירן (1980), תא"ל ארוין לביא (1981)
וכן מפגש של מפקדי גדוד 13 לשעבר:

מנחם עינן, אילן בירן, אורי שגיא, יהודה גולן
המסע היה מרגש שנגע עמוק בנימי נפשנו עם פתיחות ושיתוף נוגע ללב, מצד יהודה ומאשה בת זוגו במסירות אין קץ ורגישות מחממת את הלב.
המסע הזה התאפשר הודות לעושים במלאכה, ליהודה ,צביקה, מנו ובעיקר לדני שמעוני הבלתי נלאה עם נשמה ענקית עם ארגון מצויין ותכנים מרגשים.

תמונה משואה למורשה 1 תמונה משואה לתקומה 2   תמונה משואה למורשה 3 תמונת משואה לתקומה 5תמונה משואה למורשה

 

 

 

 

תמונה משואה למורשה 6 תמונה משואה למורשה 7 תמונה משואה למורשת 8 תמונה משואה לתקומה 9תמונה משואה למורשה 4